0212 549 70 91 - 92

Pik Döküm Avantajları

Pik Döküm Avantajları

Pik döküm, dökme demir türlerinden biridir. Grafitli (lif)dökme demir ya da kır dökme demir olarak da tanımlanabilmektedir. Dökme demir kullanım alanları çok geniş bir üründür. Pik(dökme demir) indüksiyon ocaklarında ergitilerek istenen şekilde ürüne dönüşmektedir. Küresel grafitli demir olarak tanımlanan yüksek işlevli malzeme pek çok alanda kullanılmaktadır. Dünyanın her yerinde bilinen ve yaygın kullanılan pik döküm demir doğaya saygılı ve geri dönüşüm özellikli bir ürün olarak seçilmektedir.

 Pik Döküm Nedir?

 Pik döküm, dökme demir türlerinden biridir. Geri dönüşüme uygun bir hammadde olması dolayısıyla defalarca ergitilerek yeniden dönüştürülebilmektedir. Pik döküm sanayi ürünleri arasında ticari etkisi en yüksek türlerden biridir. Yaygın olarak küresel grafitli, lamel grafitli ve temper dökme demir gibi türleri bulunmaktadır. Genel tanımı dökme demir olan ürün üretim sektörünün en çok kullanılan ürünüdür.

 Türkiye’ de pik demirin tarihi merkezi Karadeniz bölgesidir. Karadeniz sahil kesimlerinden Avrupa’ ya yayıldığı dahi söylenmektedir. Dökümcülük olarak tanımlanan sanat dökümhanelerde sürdürülmekteydi. 21. Yüzyılın ağır metal endüstrisinin gelişimi hız kazanmış bulunmaktadır. Pik ergitilerek sıvı hale getirilen malzeme indüksiyon ocaklarında ergitilmektedir. Dünyanın pek çok ülkesinde sanayi ve endüstri ürünü olarak hızla artan grafikte kullanılmaktadır. Kolay şekillenmeye uygun olması, titreşim ve ses kontrolü sağlayabilmesi gibi tercih nedenleri bulunmaktadır.

 Pik Döküm Avantajları Nelerdir?

 Endüstriyel bir ürün olan pik döküm, ülke ekonomisi üzerinde büyük etki yaratmaktadır. Üretim alanı genişliği ve kolay şekillendirilebilmesi sayesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Pik demirin nitelikleri kullanım alanlarında avantaj sağlamaktadır.

-Bağlantı elemanları ve yüksek işlevli kelepçeler üretimi,

-Yanmaz, paslanmaz bir ürün oluşu,

-İş yerlerinde kullanılan piral kesme taşı, boru kesme aparatları üretilebilmesi,

-Darbe ve aşınmalara karşı yüksek dayanım gücü,

-Kolay dönüşüm ve uygulamaya izin vermesi,

-Katı madde drenajı gibi alanlarda güvenle kullanılabilmesi,

-Sessizlik gerektiren alan ve ürünler,

Çürüme, küften nemden etkilenmemesi gibi avantajları sıralanabilmektedir. Pik dökme demir ihtiyacı olanlar zaman sınırsız internet sitesini ziyaret ederek sipariş verebilmektedir. Bunun için doğru adres ise piksferodokum.com/ ‘dur.

Pik Döküm Özellikleri

 Geniş kapsamlı bir kullanım alanına sahip olan pik döküm, kullanım türüne göre adlandırılmaktadır. Küresel grafitli dökme demir, Lamel grafitli dökme demir, temper, beyaz, gri dökme demir gibi çeşitleri bulunmaktadır. Pik döküm demir özellikleri arasında;

-Yangına karşı dayanıklılığı, aleve karşı dirençli oluşu,

-Yangın sonrasında toksik gaz çıkarmadığından zehirlenmeleri önlemesi,

-Yangın dayanıklılık sınıfları bulunmaktadır. Bu durumda M.O sınıf Pik dökme demir en yüksek dayanıma sahiptir.

-Kopmalara karşı yüksek güce sahiptir. 15 da N/mm2,

-Ses ve titreşim emebilme gücü yüksektir.

-Yoğunluğu 7.2 kg/dm3 olarak bilinmektedir.

-Bükülmelere karşı 40 da N/mm’ dir.

-Trafik yüklerinde ise maksimum dayanıma sahip olması bulunmaktadır.

-Pik dökme demir kimyasal özellikleri ve yüksek işlevli bir ürün olması dolayısıyla tercih edilmektedir.

 Pik Dökme Demir Fiyatları

 Pik dökme demir kullanıcıları sayısız üretim yapabilmektedir. İndüksiyon ocaklarında ergitilerek sıvılaştırılan pik dökme demir istene ürüne dönüştürülebilmektedir. Uygun fiyatı, yanmaz, paslanmaz ve çürüme gibi durumlardan uzak bir ürün olması dolayısıyla kullanım alanı her geçen gün artmaktadır. Pik dökme demir endüstrinin en önemli ürünü olarak sektöre işlevsellik ve ekonomik olarak kazanç sağlamaktadır.

 Pik dökme demir fiyatları müşteri memnuniyeti amacıyla düşük tutulmaktadır. Her türlü avantajı yanında uygun fiyatlı olması dolayısıyla da ilk tercih ürünü olabilmektedir. Her türlü pik döküm demir ihtiyacı bulunanlar günün her saati piksferodokum.com adresinden teknik bilgi desteği alabilmektedir. Ürün ihtiyaçlarını firma güvencesiyle tedarik edebilmektedir.

1.688 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN