0212 549 70 91 - 92

Sfero Döküm Hangi Alanlarda Kullanılır?

Sfero Döküm Hangi Alanlarda Kullanılır?

Sfero döküm, duktal demir döküm ya da orijinal adıyla “Ductile İron”, dökme demirin gücünü ve dayanıklılığını artıran özel bir işlemden geçirilerek üretilen demir-karbon alaşımının spesifik bir türüdür. Orijinal adındaki Ductile kelimesinin Türkçe karşılığı esnek anlamı taşımaktadır. İsminden de anlaşılacağı üzere, Sfero dökümün en büyük özelliği malzeme biliminde şekil verilebilir olmasıdır.

 Üstelik şekil verilebilen sfero döküm, mukavemet gücü, dayanıklılık, darbeye dayanım, iyi işlenebilirlik, korozyon direnci ve sıcaklık dayanımı gibi konularda üretildikten sonra üst düzey sağlamlık gösterir. Bu nedenle, günümüzde endüstriyel alan başta olmak üzere yaygın olarak ve güvenle birçok alanda kullanılmaktadır.

 Normal dökme demirde, grafit tanecikleri levha şeklinde olduğu için mukavemeti daha düşük olurken; sfero dökümde dökme demirin grafit şekli ve yapısı değiştirilmiştir. Sfero döküm ile küresel bir şekle dönüştürülen dökme demir, dayanıklılık ve sağlamlık açısından çok daha üst noktaya taşınmış olur.

 Sfero Dökümün Kullanım Alanı İçin Hangi Özellikleri Vardır?

 Sfero döküm, yüksek yük taşıma kapasitesi gerektiren uygulamalarda kullanılmasıyla yüksek mukavemet özelliğini ortaya koyar. Darbelere karşı dayanıklı olma özelliğiyle de darbelere maruz kalacak malzemelerin üretiminde önemli rol oynar.

 Kimyasal maddelerin oluşturabileceği stresli ortamlar için de sahip olduğu korozyon direnci özelliği kendini gösterir. Yüksek ısıya maruz kalacak maddelerin üretiminde ise yüksek sıcaklığa dayanabilme özelliği ile tercih sebebi olur. Ayrıca yorulmaya karşı oldukça dirençli olması çalışma esnasında ortalamadan daha fazla yorulan parçaların üretiminde kullanılması için önemli bir nedendir.

 Sfero Dökümün Kullanıldığı Alanlar Nerelerdir?

 Sfero döküm; otomotiv sektöründen inşaat sektörüne, enerjiden tarıma, madencilikten makine imalatına kadar birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Hayatımızı kolaylaştıran birçok ürün ve eşyanın yapımında ya da yapımını sağlayan makinelerin yapımında sfero dökümden yararlanılmaktadır.

 Örneğin; şanzıman parçaları, motor blokları, fren sistemleri, hidrolik sistemler, şaftlar, atık su arıtma tesisleri, pompa ya da vana gövdeleri, demir yolu gereksinimleri sfero döküm sayesinde karşılanır. Bu durum, sfero dökümün hayatımızdaki önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.

 Sfero döküm ile üretilen sfero döküm kapak ve sfero döküm ızgara ile de otorite projelerinin hayata geçirilmesi sağlanır. Hayata geçirilen bu projelerin daha uzun ömürlü, faydalı ve daha sağlam olmasına yardımcı olur.

 Altyapı Projelerinin Daha Faydalı ve Daha Uzun Ömürlü Olmasını Nasıl Sağlar?

 Sfero döküm yöntemiyle üretilen sfero döküm kapak yaygın olarak şehir planlamalarında alt yapı çalışmalarında kullanılmaktadır. Yine benzer başka ürün olan sfero döküm ızgara da en yaygın olarak otoritelerin altyapı projelerinde kullanılmaktadır.

 Izgaralı ve endüstriyel zeminlerin, kaldırım kaplamalarının, korkulukların ve buna benzer alanların yapımında kullanılan sfero döküm ızgaralar su teması gibi konulardaki aşınma direnci özelliğiyle günümüzde tercih edilme sebebidir. Drenajı kuvvetli olduğu için su birikimini önleme kabiliyeti ve bakımının kolay olması yine sfero döküm ızgaraların tercih edilme sebepleri arasındadır.

 Sfero döküm yöntemiyle üretilen diğer önemli bir ürün olan sfero döküm kapaklar ise kanalizasyon kanallarında, yağmur suyu drenaj sistemlerinde ve buna benzer şehirlerin alt yapı çalışmalarında güvenilir şekilde kullanılmaktadır. Yine, sfero dökümün iyi özelliklerini bünyesinde barındıran bu ürün de gündelik hayatımızda birçok açıdan bize fayda sağlayan şehir yaşamına büyük katkı sağlamaktadır.

 Sfero Döküm Yöntemini Uygulayacak Firmaların Nasıl Olması Gerekir?

 Gerek size ait bir evin bahçesinde kullanılmak suretiyle olsun gerek otoritelerin büyük şehir altyapı çalışmaları suretiyle olsun, sfero döküm yöntemiyle uygulanacak hizmetin ya da kullanılacak ürünlerin satın alımını mutlaka uzman, deneyimli ve genç ekipmanlara sahip kişilerden yapmak gerekir. Ayrıca, bireysel ihtiyaçlar için planlama yapılmadan önce yine uzman kişilere danışarak bilgi alınması önem arz etmektedir.

674 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN