0212 549 70 91 - 92

Pik ve Sfero Döküm Arasındaki Farklar

Pik ve Sfero Döküm Arasındaki Farklar

Pik döküm aynı zamanda diğer ismi üzerinden ham dökme demir üst olarak ifade edilmektedir. Yüksek fırınlardan alınması ile beraber içerisindeki yüksek karbon oranı doğrultusunda öne çıkar. Karbon oranı azalması ile önceden hazırlanmış olan kalıba dökülür. Veya sıvı metal döküme uygulanan bir yapı olarak da ön plana çıkar. Hazırlanmış olan bu yapı ile birlikte kendine özgü özellikleri doğrultusunda farklı alanlarda kullanılmaktadır.

 Sfero döküm ise aynı zamanda küresel drafikli dökme demir olarak ifade edilmektedir. Özellikle yüksek bir güç kazanması ve darbeye dayanıklı olması için, üretim noktasında magnezyumuna özel bir işleme tabi tutulur. Aynı zamanda arasındaki mikro yapı ile birlikte güçlü bir tasarıma sahip olduğunu söylemek mümkün. Öne çıkan aşamalı ve sıralı işlemlerin neticesinde gri metale göre 3-4 kat daha dayanıklı bir yapı meydana getirir.

 Sfero Döküm Hakkında

 Küresel grafitli dökme demirin birleşimi kapsamında, kendine özgü bir demir türü olarak öne çıkar. Dökümden önce fevkalade bir güç kazanması amaçlı ve uzun ömürlü olması için magnezyum kapsamında işlem görür. Aynı zamanda mikro yapısından dolayı düşük çekme mukavemeti gösteren, darbe dirençleri düşük olan bir etki ortaya çıkarır.

 Belirli aşamalar ve işlemlerden geçmesi ile beraber oldukça yüksek bir mukavemet gösteren dayanıklılığa sahip bir yapıdır. Bu bağlamda işlemden geçerek pek çok endüstriyel alan için farklı ürünün hazırlanmasında kullanılan bir yapı olarak ön plana çıkar. Bu sebepten dolayı sfero döküm nedir sorusuna karşılık bu cevabı vermek mümkün. Günümüzde yoğun şekilde farklı sanayi alanlarında kullanılan ve işlem görmüş önemli bir yapıdır.

 Pik Döküm Hakkında Bilgi

 İçerisindeki yüksek Karbonun fırınlama üzerine azalması ile birlikte, önceden hazırlanmış bir kalıba boşaltılarak kullanılan yapı pik döküm olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda sıvı metal Üzerine uygulanan bir yapı olarak da ön plana çıktığını söylemek mümkün. Bu bağlamda pik döküm %4 gibi yüksek bir karbon oranına sahip yapıda olarak ön plana çıkar.

 Genel çerçevede demir çelik yapımındaki hammadde olarak kullanılan bir amaca sahiptir. Demir cevheri ya da hurda geri dönüşümü üzerinden ele alınmak suretiyle pik dökümü hazırlanır. Böylece farklı endüstri alanlardaki demircilik yapımı konusunda ham madde olarak yüksek ısıdaki fırınlarda işlem görür. Böylece tamamen erimesi ile beraber sıvı metal olarak hammadde şeklinde amacını uygun olarak kullanım imkanı sağlar.

 Pik Döküm ile Sfero Döküm Arasındaki Farklar Nelerdir?

 Aralarındaki belli başlı farkları ile birlikte pik döküm ve sfero döküm bu konuda ön plana çıkmaktadır. Bu bağlamda pik döküm malzemeleri inşaat, makine imalatı ve demir çelik sektöründe yaygın olarak kullanılır. Bu sektörler için özel olarak işlemden geçmek ve eritilmek suretiyle yüksek ısıda kolayca şekil verdirilir. Böylece demir çelik alanı için istenilen yapının sağlıklı bir şekilde oluşmasına olanak sağlar. Özellikle içerisindeki karbon oranı ile birlikte istenilen yapıyı oluşturma özelliği sağlamaktadır. Bu yönüyle pek dökümü pek çok açıdan önemli bir yere sahiptir.

 Sfero dökümler ise daha çok otomotiv sektörü, makine ve benzeri gibi tokluk durumlar isteyen alanlarda ön plana çıkar. Yani makine imalatı açısından önemli bir yere sahip olan dökümler içerisinde yer almaktadır. Genel özellikler olarak ele alındığında pek dökümler daha kırılgandır ve esnemeye karşı zayıf bir yapıya sahiptir. Bunun dışında ise sfero dökümler kırılgan yapısı düşüktür ve esnek yapısı üzerinden farklı şekillerin alınmasına olanak verir. Bu kapsamda öne çıkan farklılıkları ile beraber amacı uygun olarak sektörlerde kullanılırlar.

609 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN