0212 549 70 91 - 92

Sfero Döküm Üretiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sfero Döküm Üretiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük hayatta kullandığımız birçok ürün ya da bu ürünleri yapan eşyaların yapımı aşamasında demir döküm yönteminden faydalanılır. Ağırlıklı olarak sanayi ve inşaat sektörü olmak üzere, otomotiv sektörü, şehirlerin alt yapı çalışmaları, kişisel hobi alanları içerisinde demir döküm yöntemiyle üretilen ürünler kullanılmaktadır.

 Hepsi birbirinden önemli olan bu alanların içerisinde şehir alt yapı çalışmalarının ayrı bir önemi vardır. Toplumun tamamını ilgilendiren, sağlıklı, uzun ömürlü, mukavemeti yüksek tamamlanmış alt yapı projeleri otoritelerin uzun dönem varlığı açısından da son derece önem arz etmektedir.

 Demir döküm yöntemleri içerisinde sfero döküm ayrı bir öneme sahiptir. Normal demir döküm işleminin iyileştirme yapılarak daha özel bir hale getirilmesi sonucu oluşturulan sfero döküm, daha dayanıklı, darbe ve yorulmaya karşı daha dirençli, daha fazla tasarım esnekliği sağlayan ve ısıya karşı daha güçlü olan bir yöntemdir.

 Sfero Döküm Günlük Hayatımızın Hangi Noktalarında Güvenle Kullanılıyor?

 Her açıdan daha üstün bir form haline getirilen demir döküm yöntemlerinden sfero döküm, otomotiv sektöründe motor bloklar, şanzıman parçaları, pompalar, vanalar, makine bileşenleri, raylar ve daha birçok alanda projelerin hayata geçirilmesi aşamasında kullanılmaktadır.

 Bugün, dışarı çıktığımızda adımlarımızı atarken ya da mutfağımızda vanayı açtığımızda veya arabamıza bindiğimizde sfero döküm olarak üretilen malzemelerin kullanıldığı eşyalarla hayatımızı sürdürürüz. Bu nedenle sfero piki hayatımızda önemli bir yere sahiptir.

 Demir Döküm Neden Önemlidir?

 Öncelikle yaşam alanımız evlerimizin üretiminde yaygın olarak ve elzem olarak bu yöntem kullanılmaktadır. Sonrasında sanayi, endüstri, şehir planlama projeleri ve günlük yaşantımızda birçok ürünün yapımı aşamasında demir döküm kullanılmaktadır.

 Dayanıklılık, mukavemet, tasarım esnekliği, ısıya-darbeye-yorulmaya karşı dirençli ve ekonomik olmasının yanı sıra geri dönüştürülebilir olmasının da bu noktada etkisi vardır.

 Şüphesiz geldiğimiz zaman neticesinde sürdürülebilir bir dünya için toplum olarak herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekir. Bu nedenle kullandığımız ürünlerin yapımında kullanılan malzeme ve yöntemleri araştırıp, tercihlerimizi bu yönde yapmamız önem arz etmektedir. Sfero döküm işlemi sağladığı avantajlardan ayrı olarak sürdürülebilir bir dünya için de kullanılmaktadır.

 Sfero Dökümün Normal Demir Dökümden Farkı Nedir?

 Sfero döküm, teknik olarak normal demir dökümden farklı olarak yapısında küre şekilli grafitler barındırmaktadır. Teknik kısmı bir kenara bırakırsak, sfero döküm normal demir döküme kıyasla sonuç itibariyle çok daha dayanıklı, mukavemeti yüksek, ısıya-darbeye-yorulmaya karşı daha dirençli ve tasarım esnekliği konusunda daha zengin bir imkan sunmaktadır. Yenilikçi bir yöntem olan sfero döküm tekniği ile çevre hassasiyetiniz de düşünülmektedir.

 Sfero Döküm Üretiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

Sferoidizasyon Prosesi olarak adlandırılan magnezyum miktarının belirlenmesi başta olmak üzere, sfero döküm işleminin teknik konularının dikkatle, uzmanlıkla yapılması.

Metal akışı, sıcaklık, döküm sıcaklığı ve uygun basınç kontrolü.

Kalıbın tasarımına göre özel olarak ayarlanması gereken soğutma hızı ve süresi

Uygun fırınlar veya indüksiyon ocakları gibi özel ekipmanlarla ergitme işleminin yapılması

Kalıbın doğru, uygun şekilde tasarımı ve hazırlanması.

Çatlak vb. gibi durumların olmadığının kanıtlanabilir kalite kontrolü, yapılması gereken testlerin yapılması.

Bu maddeler, sfero döküm işleminin dikkat edilmesi gereken bazı hususlarıdır. Bunlara ek olarak elbette uzman olduğundan şüphe duymadığınız birinden bilgi almanız ve hizmet aldığınız kurum ya da kişilerin gerçek anlamda profesyonel olduğundan emin olmanız gelmektedir.

 Uzmanın, iyi bir üretim planlaması, kaliteli malzeme seçimi, ekipmanlarının uygun ve kaliteli olması, deneyimli olması ve kalite kontrol süreçlerinin başarıyla tamamlanmış olması da sfero döküm üretim işlemi sonrasında istenilen neticenin alınmasını sağlayan unsurlardan bazılarıdır.

490 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN