0212 549 70 91 - 92

Sfero Döküm Avantajları ve Tercih Edilme Sebepleri

Sfero Döküm Avantajları ve Tercih Edilme Sebepleri

Küresel grafitli dövme demir ile gri dökme demir arasında belli başlı bazı farklar yer almaktadır. Ancak; en büyük fark sfero döküm kullanma amaçları ve alanları arasında büyük farklar yer alır. Gri dökme demirde grafitler lamel halindedir.

 Grafitler yapının içinde boş hacimler meydana getirirler. Bu ise dayanımı düşürür. Gri dökme demirin oldukça fazla faydası ve çok fazla kullanım alanı vardır. Fakat içinde yer alan bazı katkısal maddeler konularak küresel grafitli dökme demirin yapımı meydana gelir. Küresel grafitli dökme demirin yapısında bulunan grafitler küreler hâlinde yer alır. Grafitlerin küresel hale gelmesi için dökme demir içine magnezyum eklenir.

 Küresel grafitli dökme demirin sahip olduğu mekanik özellikler son derece iyidir. İmalat işçiliği ise kolaydır. Bunlar korozyona karşı oldukça fazla dayanıklı bir özelliğe sahiptir.

 Sfero Döküm Nedir?

 Sfero döküm kendine özgü olan bir demir türüdür. Döküm yapılmadan önce, darbelere karşı dayanıklı olması ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için magnezyum sayesinde özel bir aşamaya geçilir. Gri dökme demirin lameller halinde ince grafitlerden oluşan mikro yapısı olduğu için düşük çekme özelliği yer alır. Bu yüzden de darbeye karşı direnci oldukça azdır. Eritilmiş sıvı metale magnezyum eklendiği zaman grafitler küreler haline gelmeye başlar. Ardından da küresel olarak dağıtılmaya başlanır.

 Sfero Dökümün Sahip Olduğu Avantajlar Nelerdir?

 Sfero dökümün sahip olduğu kütlesine oranla dayanıklılığı son derece düşük ağırlıkta olan dökümlerin yapılmasını sağlar. Ayrıca sfero döküm avantajları arasında benzeri gri dökme demirlere kıyasla yarı yarıya tasarruf sağlar. Düşük ağırlığa sahip olan dökümlerin avantajlarından diğerleri ise nakliyeden montaja maliyet avantajları bulunur. Kullanımı son derece kolay olduğu içinde kaldırma yapıldığı zaman herhangi bir sakatlanma meydana gelmez. Sfero dökümün sahip olduğu avantajlar bu şekilde yerini almaktadır.

 Pik Döküm Nedir?

 Pik döküme ham dökme demir de denilir. Pik döküm; yüksek fırının içinden alınan, içinde olan karbon oranı oldukça yüksek olan ve karbon oranı azaldıktan sonra bir kalıbın içine boşaltılarak veya sıvı metal üzerine uygulanan döküme pik döküm denilmektedir. Pik demir, demir cevheri veya hurdaların geri dönüşümünden ortaya çıkarılan sıcak metal şekline sahip olan yüksek ısıya sahip olan fırınlarda ve ark ocaklarında işlemesi yapılır. Genel olarak baktığımız zaman demir çelik yapımının ham maddesi olduğunu söyleyebiliriz. Pik döküm hakkında bilgiler bu şekilde sıralanmaktadır.

 Sfero Döküm Mü Pik Döküm mü?

 Sfero döküm ve pik döküm oldukça fazla kıyas edilmektedir. Bu yüzden pek çok kişi sfero döküm mü pik döküm mü diye düşünmektedir. Sfero dökümde korozyon direnci ve okside olmama özelliği pik düzeyde düşük olurken sfero dökümde daha yüksektir. Üretim aşaması daha kolay olan pik dökümdür. Ancak sfero dökümün de avantajları vardır. Sfero döküm pik döküme kıyasla titreşim sönümlemede daha fazla verim sağlar. Isıl işlem uygulaması pik döküm üzerinde yapılamazken sfero döküm üzerinde rahatlıkla yapılabilir. İkisinin arasındaki diğer farklar şu şekildedir;

-Sfero döküm üzerinde küre şekilli grafitler yer alır. Pik dökümde bu şekiller farklı farklıdır.

-Pik dökümün grafit yapısı bulunur. Bu yüzden pik dökümde gerilim oldukça yükselir. Bu ise çentik etkisini ortaya çıkarır. Çatlama ihtimali daha fazla yükselir. Sfero dökümde bulunan grafitler sayesinde gerilim daha düşüktür.

-Çekme mukavemeti sfero dökümde daha fazladır. Bu durum malzemenin dayanıklılığını arttırır.

İşte sfero döküm ve pik döküm arasında yer alan farklar bu şekildedir. İkisinin de bazı avantajları ve dezavantajları bulunur.

538 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN